Mustafa Duran

Mustafa Duran


BİNBİR DERDE ŞİFA SARI KANTORON BİTKİSİ

27 Ağustos 2021 - 08:53

                                      BİNBİR DERDE ŞİFA SARI KANTORON BİTKİSİ      Sarı kantaron (Hypericum perforatum), Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir, sarı kantarongiller (Hypericaceae) familyasına dahil bir bitki türüdür. Dünyanın bir çok yerinde doğal yayılış gösterir . Ülkemizde yol kenarları, ormanlık alanlar ve yaylalar başta olmak üzere hemen hemen her yerde bolca yetişir.
       Bitkinin içeriğin de Hiperisin ve psödohiperisin gibi bileşikler bitkinin %0.05-0.3 ünü oluşturan karakteristik bileşenleridir. Bunun yanında bitkide %0.9-5.0 oranında hiperforin ve adhiperforin ile yaklaşık %4 kadar çeşitli flavonoid türevi bileşikler bulunmaktadır.

      Kantoron bitkisinin mavi ve pembe olan türleri de mevcuttur fakat en yaygın olanı sarı rekli olanıdır. Bitki gerek çay olarak içilebilir gerekse krem olarak kullanılabilir insan vücudunda iç veya dış organlar fark etmeksizin temas ettiği bölgeler  de hücreleri yenileme özelliği bulunmaktadır.
       Bitki Temmuz ve Ağustos aylarında tomurcuklanma ve çiçeklenmeye başlar  Oluşan çiçekler toplanarak kurutulup çay olarak tüketilebilir aynı zamanda toplanan çiçekler çam kavanozlara konularak üzerine saf zeytin yağı ilave edilerek 30-40 gün civarı güneşte bekletilir. Kavanozlarda ki sarı çiçekler gün geçtikçe sıcaklığında etkisiyle kırmızımsı renge dönüşmeye başlar tam bordo rengine döndüğü zamandan itibaren olgunlaşmış olan yağ içilebildiği gibi krem olarak ta vücuttaki doğum lekeleri, yanık izleri ,ameliyat ve kesik izleri gibi yerlere sürülerek  hücreleri yenileme özelliğinden dolayı oradaki pürüzleri giderir. Bordo rengine dönüşmüş olan  yağ içildiği zaman da vücudun iç kısmında ki bir çok hastalığa iyi gelir ve  insan sağlığını düzenler.
     Kavanozlara  çiçek ve zeytin yağını koyduktan sonra kavanozun kapağına bez bir tülbent veya peçeteyle kapatılır bunun sebebi yağın içindeki asidin güneş ışınları ve sıcaklığın etkisiyle gaz çıkışı olur. Kavanozun kapağı direk kapatılmamalıdır.
      Avrupa'da uzun süredir ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan Amerika'da da oldukça popüler bir bitki türüdür. Geçmiş tarihlerde sarı çiçekleri toplanarak güneş ışığı alan bir yerde zeytinyağında bekletilirdi. Bu yağ kırmızı renk aldıktan sonra oluşan merhem yara iyileştirici olarak ve özellikle de yanık yaraları ile yatalak hastalarda oluşan yaralarda tedavi edici olarak kullanılırdı. Bitki eski Yunan ve Roma medeniyetleri zamanında kötü büyülere karşı koruyucu olarak ünlenmiştir.
Kantaron bitkisinin faydaları çok fazladır. Bu fayda ve yararlardan bazıları;

 • Hafif ve orta şiddete depresyonlarda alternatif bir antidepresan ilaç olarak önerilmektedir. Bu konudaki birçok otorite bu bitkiyi özellikle menopozun oluşturduğu ruhsal bozuklukları önlemek için uygun bir bitki olarak görmektedir. Antidepresan özelliği hayvan deneylerinde ve çeşitli klinik deneylerde kanıtlanmıştır. Ayrıca, alkolsigaranikotin ve kafein gibi maddelerle oluşan bağımlılıkların tedavisinde yararlı olabileceğini gösteren deneysel kanıtlar bulunmaktadır.
 • Bitkinin gece beynin pineal bezinden melatonin salınımını artırarak uykuyu güçlendirdiği bildirilmiştir
 • Bir çalışma bitkinin düşünsel yoğunlaşmayı artırdığı, kavrama yeteneğini geliştirdiğini rapor etmiştir. Ancak bu etki kuramsaldır.
 • Antiviral ve antibakteriyel etkileri vardır. Bileşenlerinden olan hiperisinin AIDS hastalığının etkeni olan HIV virüsünün de aralarında olduğu çeşitli virüslere karşı etkinliği deneysel olarak kanıtlanmıştır.
 • Yapılan araştırmalar sonucu cilt hastalıklarına faydalı etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
 • Antienflamatuvar etkisi vardır.
 • Derinin melanin kaybı ile birlikte giden ve kısmi renk bozuklukları ile karakterize vitiligonun tedavisinde yardımcıdır.
 • Birçok antienflamatuvar ilaçtan farklı olarak mide üzerinde olumsuz etkilerinin bulunmadığı, hatta ülser tedavisinde de etkili olduğu rapor edilmiştir.
 • Halk arasında ishal tedavisinde, romatizmal ağrıların tedavisinde, çocukların gece işemelerinde, gut hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.
 • Halk arasında sarılık hastalığına karşı ve yara iyileştirici olarak kullanılmıştır, bu etkileri deneysel olarak da kanıtlanmıştır.
 • Bitki hakkındaki yoğun araştırmalar hala sürmektedir.
         Görüldüğü üzere yapılan bilimsel araştırma, deney ve araştırmalar göstermiştir ki Kantaron otunun faydaları çok fazladır. İnsanlar üzerinde genel olarak faydası büyüktür. Her şeyin azı yarar çoğu zarar ortası karardır. Bu sebeple fazla ve aşırı tüketildiğinde  Bazı insanlara yan etki oluşturabilir.

 

Bu yazı 1141 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum