İlhami Etci

İlhami Etci


Ermenek'in Ermeneklilere Sitemi

03 Mayıs 2021 - 02:45 - Güncelleme: 03 Mayıs 2021 - 03:31

Ben Ermenek’im! Beşbin yıllık tarihim var benim. Bir çok medeniyete kucak açtım.Onlara ev sahipliği yaptım. Karamanoğullarının ilk yerleştiği yerim ben! Çok eziyetler çektim.Çok acılar yaşadım.Ama hiç bu kadar acı çekmemiştim! Bu acı asla dinmeyecek.
Çok değil elli yıl önce çok huzurluydum.Sokaklarım taş döşeliydi.Halkın çoğu kaledibinde yaşıyordu.Şokaklar cıvıl cıvıl çocuk sesleriyle inlerdi.Oyun oynarlardı.Çellik,fotak,mucuk,sek sek,g.. deşmece,kurtaramancık,gazoz kapağı,karpit patlatma,tel  arabası sürme,dıkız sürme.Bu oyunlaı oynayan çocuklar yok artık.Çünkü  onlara bu oyunları öğreten olmadı.Gezmeler olurdu eskiden.Sokaklar gezmeden gelen insanlarla dolu olurdu.Komşuluk vardı.Birlik vardı.Dayanışma vardı.Herkes bağına  göçerdi.600 civarı bağ evi vardı.Şehiri bekçiler beklerdi.Avar edilirdi.Hevenk yapılırdı.Şehranalarda üzüm çiğnenirdi.Her ailenin keçisi sığırı olurdu.Keşik vardı.Her iki kebenden keşik davarı çıkardı yaylaya.Kışın dam kürünür dam yuvulurdu.Burgur kaynatılır dama serilirdi.Bulgurun başında yatılırdı.Ramazanda yassıkayadaki top atılırdı.Artık bunların hiç biri yapılmıyor.
Bağ evleri terk edilmiş.Bakımsız halde.Çoğu yıkılıp yerine betonarme ev yapılıyor.Arıklar yok edildi.Sular boru içine alındı.Arık kenarındaki ağaçlar kurudu.Kurt kuş susuzluktan kırılıyor.Bağarası özelliğini yitirmiş.Çirkin yapılar yapılmaya devam ediliyor.Yüksek binalar çehremi değiştirdi.Eski ortaokul yıkıldı kültür merkezi yapıldı.Güzelim tarih yok edildi.En değerli arsalarımdan biri telef edildi.Ulu camim guya restore edildi.Kırmızı harç kullanıldı. Aslı bozuldu.Yedi ülüklü çeşmem viran halde.Meydan camim minaresinden ayrıldı.Akçamesçit camim hala restore edilecek.Belediye parkı yok edildi.Şehrin merkezinde park kalmadı.Tekke parkı beton yığını oldu.Havuzlum vardı benim soğuk suyunu içtiğiniz, piknik yaptığınız.Yanına bir trafo diktiniz bir de ekmeklik yaptınız,çimenlerin üzerine parke döşediniz.Güzelim yerimi mahvettiniz. Örtmelerim yok oluyor.Koruma altındaki evlerim tek tek göçüyor. Eski belediye binasını yıktınız.Cumhuriyet ilkokulumu yıktınız yerine beton bina diktiniz.Tol medresemin gönlünü kırdınız.Topraklarımın değerini bilemediniz..Beton yığını yaptınız beni.Yüksek yüksek binalarla çehremi değiştirdiniz.Eskiden benim çehrem daha güzeldi.Beni çirkinleştirdiniz. Benim bir Tekeçatım vardı.Çimenler biterdi.Söğütlerin dibinde piknik yapardınız.Dünyada eşi benzeri olmayan bir yeri yok ettiniz. Benim kumdan boğazıma bile sahip çıkamadınız. 150 bin tl ye beni değiştiniz.Kumdanı da Mut belediyesine kaptırdınız. Benim ciğerlerimden bağarsından iki tane yüksek gerilim hattı geçirdiniz.

Ey Ermenekliler! Siz bana ihanet ettiniz.Benim güzelliklerimi yok ettiniz.Hala da yok ediyorsunuz. Atalarınızın mirasına sahip çıkmadınız.Yassıkayadan bir bakın bana! Bana neler ettiğinizi göreceksiniz.Hiç birinizi affetmiyorum.Hakkımı helal etmiyorum.Siz benim için artık ölüsünüz..
 

Bu yazı 2116 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Emine Hüsülüogulları
  1 hafta önce
  Elinize emeğinize sağlık ...????????
 • İsmail İŞLER
  1 hafta önce
  Biz değerlerimizi kaybettikten sonra değerini anlıyoruz. Bu sadece Ermenek ile sınırlı değil. Güzelim Yurdumuz katlediliyor. Doğa intikamını alacaktır. Kuruların yanında yaşlar da yanıyor. Allah yetkililere akıl fikir versin.
 • Mustafa KOÇAK
  1 hafta önce
  Karşı dağda sıra sıra bademler Kör olsun gurbeti icat edenler Diye bir türkü var...beddua kısmına fazla katılmamakla birlikte...Gurbet insanımızın içinde derin bir yara..Yoksa ....diğer türlü ERMENEK'İ sevmeyen yok...