Hasan Şimşek

Hasan Şimşek


Emekli Vali Ahmet Özyurt

18 Ekim 2021 - 11:12 - Güncelleme: 18 Ekim 2021 - 12:44

EMEKLİ VALİ
AHMET ÖZYURT’U KAYBETTİK ( 1945-2021)
Onunla Ermenek Ortaokulu’na ilk gittiğimde öğrenci olarak tanıştık. Bizim Büyükkarapınar’dan yaya olarak bir saat uzaktaki hem de nahiye merkezimiz olan Halimiye şimdiki adı ile Tepebaşı köyündendi. Zaman zaman nahiye merkezine gittiğimizde kendisi ve diğer Tepebaşılı öğrencilerle buluşur sohbet ederdik.
Yollarımız ayrıldı, ben okula ara verdim o da yatılı olarak Adana Lisesi’ne yatılı öğrenci olarak gitti. Mektupla haberleşirdik. Bu yazıda konu olan ilk gençlik fotoğrafını Adana Lisesi’nde okurken göndermişti.
Sonradan öğrendim ki, ben İstanbul’da yaşam ve öğretimi tamamlama aşamasında, savaşırken/yürürken, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okurken Hukuk Fakültesi’nin fark derslerini vererek iki diploma almayı hak kazanmış ve stajyer kaymakam olarak göreve başlamış.
Onunla bir daha görüşemedik, duydum ki Rize-Çayeli’nde kaymakamlık görevinde, …yazıştık o zamanın adetleri üzerine tebrikleştik. Sonraki süreçte kendisini Niğde Valisi olarak basından öğrendik. Özal Dönemi’nde vali olmuştu. Memlekette siyasi yasaklılar vardı. Yukarının talimatı ile rahmetli Demirel’i Niğde’de konuşturmak istemedi. Basında bayağı bu konu olay oldu.
Daha sonra kendisini Afyon Valisi olarak gördük. Afyon’da büyük hizmetleri oldu, Azerbaycan’da kaybettiği kızı adına orada üç katlı büyük bir okul da yaptırmış olduğunu sonradan öğrendik.
ERÇEV’in ilk kurulduğu yıllarda Ermenek’in çalışkan ve kafası son derece iyi çalışan Belediye Başkanı Uğur Sözkesen’in teşebbüsü ile Ermenek Hastanesi’nin mermer ihtiyacını karşıladığını duyduk.
Bilahare Tekirdağ Valisi olarak atandığını öğrendik. Kendisini ERÇEV Başkanı Reşit Keskin ve iki kurucu üye olarak Şevket Abitağaoğlu ve ben ziyarete gittik.  Bizi çok iyi karşıladı ve ayrılırken hediyelerle uğurladı.
Rahmetli Ahmet Keleşoğlu’nun desteği ve önerisi ile İstanbul’un en mutena semtlerinden biri olan Nakkaştepe’deki Rakkas Restoran’da yapılacak olan geceye davet ettik. Sürpriz olarak, ilk gençlik yıllarında Adana Lisesi’nde çektirip şahsıma gönderdiği fotoğrafı  albümümden çıkartıp büyülterek kendisine sunmayı Vakıf Yönetimi ile paylaşmıştım. Davetimize lütfedip geceye teşrif ettiler, aşağıdaki fotoğraf o gece anısını yansıtır.
Siyasi iktidarın tercihi ile merkez valisine atandıktan sonra emekliliğini isteyerek görevden ayrılmış ve İzmir’e yerleşmişti. Zaman zaman facebook sayfamdan özel olarak yazışırdık ta ki bir buçuk yıl öncesi sayfamı kapatana kadar.
Bu arada küçük bir ayrıntıyı da yazmak isterim. Siyasi yasaklı döneminde Niğde’ye Demirel’i sokmayan rahmetli Ahmet Özyurt, Demirel Cumhurbaşkanı olunca, Afyon’da Demirel ile çalıştı. Dinar Depremini birlikte yaşadılar. Demirel’in kendisinden çok memnun olduğunu, çok iyi anlaştıklarını, birlikte güzel hizmetler verdiklerini de bir sorum üzerine yanıtlamıştı.
Devlet hizmetini her şeyin üstünde tutan ve yaşam boyu devlete hizmet eden çocukluk arkadaşım Ahmet Özyurt’u rahmetle anar, başta eşi Ayşe Hanımefendi’ye oğlu Mustafa ve kızı Seçil’e başınız sağ olsun der Allah’tan sabır ve metanet dilerim.  17.10.2021 Hasan ŞİMŞEK

 


 

Bu yazı 345 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Süleyman Lemos Yıldız
    1 ay önce
    Allah, Rahmeti Rahmanın ruhunu berzahta şad eylesin, Ahirette cennetle mükafatlandırsın.