Ebabekir Cambolat

Ebabekir Cambolat


Yanlış Bilinen Karamanoğlu Mehmet Bey

15 Mayıs 2020 - 01:35 - Güncelleme: 15 Mayıs 2020 - 02:32Karaman Bey zehirlenerek şehit edildiğinde oğlu Mehmet 6-10 yaşlarındaydı.(Karamanoğlu tarihlerinde 3-5 yıllık sapma var). Beyliği Karaman Bey'in eşi Selçuklu Prensesi Ay Hatun yönetti. Mehmet Bey 2. Değil 3.Bey. Birinci bey Karaman Bey, ikinci Ay Hatun, Üçüncü Mehmet Bey.

Mehmet 14 yaşına geldiğinde ordusunun başında ilk seferine katıldı. 21 Yaşında iken babasının topraklarını geri alıp tahtına oturdu. 36 Yaşında Moğollar'dan Konya'yı kurtarıp Türk Dil Fermanı'nı ilan etti. 37 yaşında şehit edildi. Mehmet bey başlık takmazdı. Saçları omuz hizasına gelen, askerlerin içinde bey arı gibi kendini boyu ve cussesiyle belli eden, çatık ve gür kaşlı, geniş ve düz alınlı idi. Mevlana Hoca Arızi onun vezirlik külahı dahi giymediğini "Bize taç ne gerek, başımız toprağa düşmedikçe" dediğini söyler. Mevlana Cüneyt'de Türk Dil Fermanı sırasında bu olayı yaşayanlardandır. Mehmet Bey sakalsız fakat bıyıklı olması gerekir, çünkü Bitti Abdal'in "Sen nasıl kösesin, bıyığın kaç okka sakalın yoktur" diye takıldığını biliyoruz. Mevlevi elbiseleri içinde çizimler de yanlış. Çünkü Mevlevilik Mevlana öldükten sonra ortaya çıktı. Mehmet Bey ve Mevlana aynı dönemlerde vefat etti.
Hiçbir anıt Mehmet Bey anıtı değildir.
Mehmet Bey, ilgili Fermanı Karamanoğulları beyliği için değil Farsça'yı kullanan Selçuklu için vermiştir. Karamanoğulları "felan mektup felan kitap farscaydi" diye saldıranlar iyi ezberlesin. Ferman, Selçuklular için verilen bir fermandır.Fermanı veren ve uygulayıcısı Mehmet Bey'dir.

Bu yazı 4450 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum