Dr. Mehmet Portakal

Dr. Mehmet Portakal


Dağ kekiği şifa kaynağı

24 Haziran 2020 - 09:54

Dağ Kekiği: doğadaki formuyla toplamanın şimdi tam zamanı olan ve son günlerde ihtiyacımız olan tüm etken maddeleri barındıran tek başına bir tıp merkezi olan bir bitki.

Ufacık yaprakları canlandırıcı bir kokuya sahiptir ve etle yapılan tüm yemeklerin hoş bir tada sahip olmasını sağlar. Minik kekik yaprakları önemli oranda antiseptik özelliği sahip olan bir uçucu yağ içerir.

Tedavide kullanımı:
Kekik hem baharat hem de ilaç olarak kullanılan birkaç ıtırlı bitkiden biridir. Öksürük tedavisinde iki etkisi açısından önemlidir; hem bir spazm önleyici hem de bir balgam sökücüdür.
Kekikte bulunan Timol ve Karvakrol kekik uçucu yağları aromatik özelliğe sahiptir; bakterileri virüsleri ve mantarı önler. Solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı, grip ve bronşit üzerine etkilidir. Aynı zamanda sindirim problemleri için de kullanılır, mide ve bağırsak kaslarını gevşetme etkisi vardır.

Kullanım şekli:
Çay: bir bardak sıcak suya bir ya da iki çay kaşığı taze ya da kuru kekik yaprağı koyun, demleyin, günde iki defa için.
Kapsül/Şurup/Yağ:
Farklı dozlara sahip olabilir.

Güvenlik:
Suya infüzyon ve seyreltilmiş hali daha güvenlidir, nadiren mide ekşimesi gözlemlenebilir, yüksek dozda ve sürekli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Bu yazı 3350 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum