Karantina altında olanlar serbest bırakıldı

Karantina altında olanlar serbest bırakıldı
22 Mayıs 2020 - 12:41

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) 15 Mayıs günü 14 günlük karantinaya alınmak üzere Karaman'a getirilen 288 Türk vatandaşı,  'Yurt dışından planlı uçuşlarla gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonları artık KYK yurtlarında yapılmayacağına' yönelik karar geri bugün tahliye edildi.  Tahliye sırasında soysal mesafe kurallarına uyulmazken, bazı kişilerin ise maskesiz olduğu görüldü.

 Cumhurbaşkanlığı'nın yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının, koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye'ye getirilmesi kararı kapsamında  15 Mayıs günü KKTC'den getirilen 288 kişi Karaman'da  KYK'ya bağlı yurda yerleştirildi. 14 gün karantinada tutulması planlanan 288 kişi 18 Mayıs günü toplanan Cumhurbaşkanlığı kabinesinin normalleşme süreci kapsamında aldığı 'Yurt dışından planlı uçuşlarla gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonları artık KYK yurtlarında yapılmayacağına, kişilerin hava alanlarında yapılan muayeneleri sonrasında evde izolasyonlarının ve izlemlerinin yapılacağına ve halen yurtlarda kalmakta olan kişilerin 14 gün karantina süreçlerini tamamlamasına bakılmaksızın PCR testi sonrası yurtlardan çıkışlarının 23 Mayıs 2020'ye kadar tamamlanmasına karar verilmiştir." yeni karar gereği bugün tahliye edildi. PCR testi yapılan 288 kişinin test sonuçları negatif çıktı. Tahliye sırasında soysal mesafe kurallarına uyulmazken bazı kişilerin ise maskesiz olduğu görüldü.

KKTC'de tarım işçisi olarak çalışan Fatma Sütdelisi, 10 aylık kızı Büşra'yı sırtına sararak karantina yurdundan ayrıldı. Sütdelisi,''Allah devletimize zeval vermesin. Her şey çok güzeldi. Bizimle çok iyi ilgilenildi. Karantinadan erken çıktığımız için mutluyuz. Benim bir kızımda köyde bizi bekliyor. Ona kavuşacağımız için mutluyuz” dedi.

Berat Furkan Polat ise, ''Öncelikle ben burada bizimle ilgilenen herkese teşekkür ediyorum. Bizlerin burada hiçbir şeyini eksik etmediler. İhtiyacımız olan her şeyi karşıladılar. Ayrıca bizim karantina sürecinden erken çıkmamıza olanak sağlayanlara da teşekkür ederim. Bayramda ailemin yanında olacağım için onları göreceğim için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

Bu haber 1129 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum