Ermenek 1. Şehrana Şenliği yapıldı

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeni ile izin verilmeyen Ermenek Şehrana Şenliğinin ilki 17-19 Eylül 2021 tarihleri arasında Ermenek Turkuaz Gölü kenarında bir tarlada yapıldı. Binlerce yıllık uygulamanın günümüze yansıması olan ‘Şehrana’ ile üretim kültürünü yaşatmak ve tüm ülkeye tanıtmak amacı ile başlatılan şenlik kapsamında, üzüm ve ceviz toplama ile başlayan etkinlikler ipe bandırma dizme, şehranada üzümü çiğneme, şıra hazırlığı, palize yapımı, bandırma batırma, pekmez kaynatma ve para köfte yapımı ile devam etti.

Editör: İlhami Etci
20 Eylül 2021 - 12:42 - Güncelleme: 24 Eylül 2021 - 09:34
Ziyaretçilere özel baskılı tişörtlerin hediye edildiği şenlik Mersin SUN TV tarafından yayınlanmak üzere kayda alınırken, şehrana üzerine bir belgesel hazırlamak üzere, gazeteci İlhami ETÇİ ve Hulusi ORAN tarafından foto ve video olarak baştan sona kayda alındı. Etkinliklerin bir kısmı Hayati ETÇİ tarafından da Facebook’ta canlı yayınlandı.

Şenlik alanını ziyaret eden Ermenek Kaymakamı Sayın Hacı Osman HÖKELEKLİ, Ermenek Emniyet Müdürü Sayın Erdem AYNUR, hemşerimiz Sayın Prof. Dr. Mehmet ERİKOĞLU, Araştırmacı Yazar Sayın Şerafettin GÜÇ, AK Parti Ermenek İlçe Başkanı Sayın Mevlüt SARITAŞ, CHP İlçe Başkanı Sayın Mustafa BOZCU ve daha birçok ziyaretçi: ‘böylesi bir etkinliğin Ermenek ve tüm Türkiye Kültürü açısından çok değerli olduğunu ve ileriki yıllarda mutlaka gelenekselleşerek devam etmesini’ dilediler. Ziyaretçiler ayrıca üzüm şırasının tadına bakarak bandırma batırmayı deneyimlediler.


Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız şenliğin organizatörlerinden Orhan DERELİ sitemize şu bilgileri verdi: ‘Şehrana kültürünü ileriki yıllarda Ermenek dışında da bilinmesini sağlarsak gerek Ermenek’e gerek ülkemizin kültürüne çok büyük bir katkı sunmuş oluruz. Tıpkı ‘Bozcaada’nın ülkemizde ve dünyada duyulmasını sağlayan, yıllardır yapılmakta olan ‘Bağ Bozumu Şenliği’ gibi, biz neden Şehrana gibi binlerce yıllık bir mirasımızı değerlendirmeyelim. Biz de bu amaç ile yola çıktık ve bu sene demo niteliğinde, dar bir arkadaş çevresinde küçük bir deneme yapalım ve eksikliklerimizi görelim istedik. Ama gerek hemşerilerimizin gerekse yöneticilerimizin gösterdiği beklemediğimiz ilgi bizim ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Bize destek ve moral veren yöneticilerimiz olmak üzere, baştan sona tecrübeleri ile ustalık yapıp iş öğreten Ümmühan DEĞERLİ ve Fikret DEĞERLİ’ye, sabahtan akşama kadar yorulmadan koşturan hemşerimiz Hulusi BAHÇELİMehmet DÜZENLİ’ye ve emeği geçen tüm hemşerilerimize teşekkür ederiz.’
 
Bu haber 4630 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Hasan ŞİMŞEK
  1 ay önce
  Çok güzel bir etkinlik, düzenleyenleri tebrik eder devamını dilerim.
 • Ermenek Büşra Lavanta
  1 ay önce
  Keşke böyle bi şenlikten tüm ermenek halkının haberi olsaydı. Memleketimizin tanıtımı için elimizden gelen her desteği bizde vermeye hazırız.
 • Hulusi Oran
  1 ay önce
  Bu sene demo niteliğinde küçük bir gurup tarafından yapıldı. Seneye ulusal bir festival olarak yapılacak. İştahınızı seneye saklayın. :)
 • Ayşenur yazıcı
  1 ay önce
  Muhteşem bir etkinlik. Kültürümüzü yaşatıyorlar. Teşekkürler