Bir hastada iki tehlikeli mutasyon birden görüldü

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde bir kişide yeni tip koronavirüsün Güney Afrika ve Brezilya'da ortaya çıkan mutasyonlarının ikisine birden rastlandı. 2019'dan beri yurtdışı çıkışı olmayan vaka ülkeyi alarma geçirdi.

Reklam
Bir hastada iki tehlikeli mutasyon birden görüldü
Editör: İlhami Etci
30 Nisan 2021 - 01:00

South China Morning Post gazetesinin haberinde, virüs tespit edilen kişinin çocuk bakıcılığı yapan 39 yaşındaki Filipinli bir kadın göçmen olduğu ifade edildi.

Hastadan alınan numunedeGüney Afrika ve Brezilya'da ortaya çıkan "N501Y" ve "E484K" mutasyonunun izlerine rastlandığı belirtildi.

 

TESPİTİN ARDINDAN 52 KATLI REZİDANS KARANTİNAYA ALINDI

Göçmen işçinin çalıştığı Tung Çung semtindeki 52 katlı rezidansın, tüm sakinlerine test yapılmak üzere yarın sabaha kadar karantinaya alındığı bildirildi. Hastanın çalışmak için 2019'da Filipinler'den Hong Kong a geldiği ve o zamandan beri hiç yurt dışına çıkmadığı kaydedildi.

Kadının bakıcılığını üstlendiği 10 aylık bebeğin Kovid-19 testinin de pozitif çıktığı ifade edildi.

TOPLUM İÇİNDE YAYILMASINDA ENDİŞE EİLİYOR

Virüsün kaynağının henüz belirlenememesi, virüsün mutasyona uğramış versiyonunun halihazırda toplum içinde yayılmış olabileceğine dair endişelere yol açtı.

"VAKAYI ÇOK CİDDİYE ALIYORUZ"

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, "Bu vakanın temas geçmişinde başka vakayla bağlantı bulamadık. Hastalık belirtileri 23 Nisan'da ortaya çıkmış, 14 günlük kuluçka döneminde Hong Kong'daymış. Bu kaynağına ulaşamadığımız ilk yurt içi kaynaklı vaka oldu. Bu yüzden olayı çok ciddiye alıyor ve dikkatle inceliyoruz." ifadelerini kullandı.

MUTASYONLAR BULAŞICI ÖZELLİĞİ ARTIRIYOR

Kovid-19'un Güney Afrika, Brezilya, İngiltere ve son olarak da Hindistan'da ortaya çıkan farklı mutasyonları, hücrelere tutunmasını sağlayan protein ve enzimlerde yarattığı değişimlerle virüsün daha hızlı çoğalmasına yol açarak bulaşıcı özelliğini artırıyor.

7,5 milyon nüfuslu Hong Kong'da bugüne dek 11 bin 771 Kovid-19 vakası tespit edilirken 209 kişi hayatını kaybetti.

Bu haber 1300 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum