Bin yıllık şifa kaynağı.Ermenek çayı Kaynarca

Bin yıllık şifa kaynağı.Ermenek çayı Kaynarca
25 Mart 2020 - 21:05

Virüs salgını bin yıllık içeceği yeniden gündeme getirdi.

Ermenek ve çevresinde yaklaşık bin yıldır içilen bir çay türü olan Kaynarca korona virüsü salgını nedeni yeniden talep görmeye başlandı.

Orta Asya’dan Anadolu’ya göç sırasında getirildiği tahmin edilen ve yedi farklı baharatın değişik oranlarda karışımı ile dövülerek elde edilen, kaynatılıp içine gül kurusu katılarak ve balla tatlandırılarak içilen bir geleneksel içecek Kaynarca.
Ermenek ve çevresinde özellikle kış aylarında sabahları kahvaltıda ve akşam ise yemeklerin, özellikle batırmanın üzerine mutlaka içilen Kaynarca’nın başta grip olmak üzere üşütme, karın ağrısı, sindirim sistemi sorunlarına çok iyi geldiği yöre insanları tarafından ifade ediliyor.
Son günlerde bütün dünyada bir sorun olan Korona salgını, Kaynarca’nın tekrar hatırlanmasını ve popüler olmasını sağladı.
Doğal ürünler satan Mehmet Yaylalı;"Son günlerde koronavirüs salgını kaynarcaya olan talebi arttırdı.Kaynarca atalarımızın içeçeği.Ermenek'in en önemli içeçklerinden.Gribal enfeksiyonlara,karın ağrısına iyi geliyor.Bağışıklık sistemini güçlendiriyor."dedi.
Aktarlık Nurgül Koçdayı da yaptığı açıklamada.;Kaynarca şifa kaynağıdır.Ata içeçeğimizdir.Bir çok hastalığa iyi geldiği biliniyor.Özellikle bağışıklık sistemine iyi geliyor"dedi.


Bu haber 1234 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum